Sida 1 av 1

Chr Gr Voyager 2.8 CRD -07 startar inte!!!

Postat: lör 02 nov 2013, 10:47
av kapitan
Började för två dagar sedan med att indikatorn för växelväljaren i instrumentpanelen hade fyrkantiga rutor kring varje bokstav. Vad betyder det, någon som vet?

Igår var vred jag på startnyckeln och inget händer, inte en tillstymmelse till att starta. Efter femte försöket startar bilen! Därefter kör jag och stannar ett par gånger under dagen. Men så igår kväll är händer inget vid ett antal startförsök. Alla lampor i instrumenteringen lyser men bilen är helt död!!!

Känner någon igen sig och har någon lösning?

Re: Chr Gr Voyager 2.8 CRD -07 startar inte!!!

Postat: lör 02 nov 2013, 16:21
av kapitan
Har genom att försöka starta bilen fått fram någon slags felkod: P113.0. Någon som vet vad det kan indikera?

Re: Chr Gr Voyager 2.8 CRD -07 startar inte!!!

Postat: lör 02 nov 2013, 21:26
av Arvid78
Hej. Dessa svar får jag om vad som kan vara fel när jag kollade din felkod
- Faulty Intake Air Temperature (IAT) sensor
- Dirty air filter
- Intake Air Temvper ature (IAT) sensor harness is open or shorted
- Intake Air Temperature (IAT) sensor circuit poor electrical connection

Chrysler Voyager V6 2004

Re: Chr Gr Voyager 2.8 CRD -07 startar inte!!!

Postat: sön 03 nov 2013, 01:36
av Avenger
Om det är en "punkt" mellan siffrorna så tror jag inte det är en felkod, kan du bekräfta koden du fick?

Låter nästan som att det är något med växelväljaren, den tror att den inte är i PARK eller NEUTRAL, så kanske sensorn är defekt? Prova att lägga den i NEUTRAL och se om den går igång..

Re: Chr Gr Voyager 2.8 CRD -07 startar inte!!!

Postat: sön 03 nov 2013, 10:31
av kapitan
Hej!

Stämmer, läste av felkoden "fel" ingen punkt utan: P 1130!

Har provat att lägga i NEUTRAL men den startar tyvärr inte...

Kan det vara någon säkring eller liknande?

Re: Chr Gr Voyager 2.8 CRD -07 startar inte!!!

Postat: sön 03 nov 2013, 11:47
av Avenger
Okej, men då kanske det är något med bränsletrycket som felkoden indikerar, igensatt filter? Regulator?

Kolla gärna denna tråden på amerikanska forumet:

http://www.chryslerforum.com/forum/chry ... 130/page6/" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: Chr Gr Voyager 2.8 CRD -07 startar inte!!!

Postat: sön 03 nov 2013, 17:20
av kapitan
Har nu bogserat bilen till Hedin bil. Innan dess kontrollerades att ström gick fram till startmotorn vilket det gjorde och därför antas att den är trasig?

Re: Chr Gr Voyager 2.8 CRD -07 startar inte!!!

Postat: sön 03 nov 2013, 18:27
av Avenger
Juste, jag missade att du skrev i första inlägget att den inte ens gick på startmotorn, då kan det mycket väl vara den eller solenoiden.

Re: Chr Gr Voyager 2.8 CRD -07 startar inte!!!

Postat: sön 03 nov 2013, 20:13
av sverker
Man har alltid (så gott som, om inte kabeln brunnit av) spänning på matarkabeln fram till startrelät (aka solenoid, den lilla cylindern på startmotorn). När den sedan får manöverspänning så drar den och sluter kretsen så att startmotorn får spänning. Om startrelät drar så brukar det höras med ett ljudligt klick, men t.ex. polerna kan ha blivit brända eller som hände en gång för mig att kabeln från startrelät till startmotorn brann av. Man brukar kunna "mejselstarta" genom att kortsluta polerna på startrelät så att det blir krets till startmotorn.

Om den är helt död och inte klickar någonting alls så brukar det vara manöverspänningen till startrelät som fattas, av någon anledning. På moderna bilar kan det vara elektronik inblandat, på äldre brukar den vara kopplad antingen direkt från startläget på nyckeln eller via ett vanligt relä.