Sida 1 av 1
ved är det som läcker voyager 08
Postat: mån 01 sep 2014, 22:37
av tungt
Här fått läckage i en rör i höger hjulhus. Det är kylarvätska som forsar ur ett 16mm plåt /järnrör. För det första, hur i faan kan man ens sätta en sån detalj på det utsatta läge. O det andra, vad heter röret, o det såg inte helt enkelt utaatt byta utan att riva en del. Är det någon som har en idé om vad jag tänker på för rör. Tack.
Re: ved är det som läcker voyager 08
Postat: tis 02 sep 2014, 07:13
av Anders Ason
tungt skrev:Här fått läckage i en rör i höger hjulhus. Det är kylarvätska som forsar ur ett 16mm plåt /järnrör. För det första, hur i faan kan man ens sätta en sån detalj på det utsatta läge. O det andra, vad heter röret, o det såg inte helt enkelt utaatt byta utan att riva en del. Är det någon som har en idé om vad jag tänker på för rör. Tack.
- Liknande är behandlat tidtagare på forumet men då på en -05. Ser nog ut likadant på din bil. På den aktuella bilen (min) var det dock lätt att byta och priset överkomligt (t o m ny O-ring följer med). Tror jag skrev hur det gick till i någon tråd (anv. sökfunktionen)
Med borttaget högerhjul blir det "lätt som plätt". Du behöver inte plocka bort någonting utöver hjulet.Var noga med rörets anläggning i vattenpumpen där det nog finns rost avsatt från röret. På bild 2 är det nya röret rejält rostskyddat.
Håller med om att det är ett dåligt materialval.
Re: ved är det som läcker voyager 08
Postat: tis 02 sep 2014, 11:55
av tungt
Inte helt likt, känns som det är lite tajatare. Men tack för svaret. Handla i hissa bilen o hoppas att det går lika smärtfritt för mig...(knappast, brukar jävlas in i det längsta)