Sida 1 av 1

Ny bil, 2012 Chevrolet Camaro, installera baslåda?

Postat: tis 09 jun 2015, 18:07
av Goding
Hej!

Äntligen slagit till och köpt en Camaro SS 2012 Svensksåld!

Extremt nöjd med bilen, dock så skulle jag vilja få mer bastryck när jag vill överrösta magnaflow-avgassystemet med dunkadunka.
Skulle säga att det är väldigt bra ljud, men med för lite bas. Min gamla dodge charger spelade ifrån denna ganska rejält.
Någon som vet om en vanlig lekman kan göra detta själv, eller om jag ska anlita firma, isf några att rekommendera i Västernorrland?

Bifogar såklart en bild på skönheten:

Bild

Re: Ny bil, 2012 Chevrolet Camaro, installera baslåda?

Postat: ons 10 jun 2015, 01:09
av Avenger
Grattis till nya bilen, den ser riktigt snygg ut!!

Det jobbiga vid installation av baslåda är nog kabeldragningen, så att man får den snyggt gjord, det blir aningen tjocka kablar från batteriet till baslådan. Sedan behöver man även en remote-signal för att aktivera slutsteget, det kan man välja varifrån man vill ta, t ex. nån funktion i bilen som startar samtidigt som stereon. Från slutsteget till stereon så kan det även behövs något beroende på vad det sitter för stereo där nu, så att det går att koppla ihop allting med bilens ljudsystem.

En liten smidig baslåda räcker nog gott, bra komplement till originalsystemet.

Mvh

Re: Ny bil, 2012 Chevrolet Camaro, installera baslåda?

Postat: ons 10 jun 2015, 11:10
av Goding
Ska se om jag får plats med en 12", ganska lågt i tak i bagaget, kabeldragning verkar bli lättare än väntat, finns gott om plats i listerna!