Sida 1 av 1

Luftfjädring eller ej?

Postat: tis 15 aug 2017, 22:51
av Dodgepersa
Jag har föravsikt att köpa en ny Dodge ram 1500. Är det stor skillnad om man har luftfjädring eller ej, framför allt om man drar lite tyngre släpkärror 2000-3500kg. Håller luftfjädringar även om det är -25 en härlig vinterdag. Dodgen jag har idag har inte luftfjädring och den funkar bra tycker jag.
Om det går sönder är det dyra saker?
En sista fråga: vad tycker ni man ska ha om man måste välja mellan Rambox och luftfjädring, de bilar jag har fastnat för har endera.

Re: Luftfjädring eller ej?

Postat: tis 15 aug 2017, 23:14
av Stefan N
Rambox är jävligt skönt, men jag vet ju inte vad du skall ha bilen till. Jag lär köra ATV på nästa pickup, så luft lär göra nytta. Har bilen rambox får jag skaffa Sledddeck iomd. att flaket blir smalare.

Men som sagt, vad kör du med din bil? Tom så spelar det ju mindre roll

Re: Luftfjädring eller ej?

Postat: ons 16 aug 2017, 01:33
av Avenger
Jag hade nog valt RamBox istället för luftfjädring, en mycket praktiskt bra att ha grej medans luftfjädringen är något som kan börja strula, även om det är en gedigen konstruktion, känns det som.

Nackdelen med RamBox blir ju som sagt den aningen mindre flakbredden...

mvh