Sida 1 av 1

Halvljusfråga - Chevrolet Van -98

Postat: ons 28 dec 2011, 17:52
av rimme
Hej
Märkte för ett tagsedan på min Chevrolet van-98 att halvljusautomatiken går igång när jag släpper parkeringsbromsen, Drar jag bromsen så släcks ljuset igen, vad är denna funktionen till för? måste väl finnas nån rimlig förklaring till det tycker jag.

Mvh / Rimme

Re: Halvljusfråga - Chevrolet Van -98

Postat: ons 28 dec 2011, 18:40
av Avenger
Hej,

Välkommen till forumet :)

Precis som du säger så ska det vara så, funktionen finns främst bland GMs större bilmodeller, pick up, van ..

När du har parkerat så behöver du inte längre ha igång strålkastarna helt enkelt, så tänkte tillverkarna 8-)

Eller du kanske menade att dina strålkastare inte stängs av om du inte lägger i parkeringsbromsen?

Re: Halvljusfråga - Chevrolet Van -98

Postat: ons 28 dec 2011, 19:24
av Avenger
En liten sidnotis; du har inget riktigt automatiskt halvljus på bilen, det heter DRL (Daytime Running Lights) och finns endast där för att andra trafikanter ska kunna se dig bättre, ej för att du själv ska kunna se vägen bättre, då får man vrida om till riktigt halvljus :)

Det är säkert pga. det som biltillverkrna har lagt in den funktionen med parkeringsbromsen, eftersom det inte är så viktigt som det "riktiga" halvljuset.

Re: Halvljusfråga - Chevrolet Van -98

Postat: ons 28 dec 2011, 19:55
av rimme
Hej och tack för snabbt svar.
Jag menade att de stängs av när jag lägger i broms, och tänds när jag släpper broms, Alltså precis som det ska vara då.

Jag har aldrig sett den funktionen innan och blev lite snopen bara :)

Du säger att det heter DRL, vad jag förstår så ska det sitta en sensor i kupén nånstans som känner av ljuset? Right? Är den sensorn kass eftersom lamporna tänds även dagtid, eller har jag kanske ingen senor och det går enbart på parkeringsbromsen?

Mvh / Rimme

Re: Halvljusfråga - Chevrolet Van -98

Postat: ons 28 dec 2011, 20:14
av Avenger
Tjenare :)

Aa det är precis så det ska fungera, det är inga riktiga halvljus (halvljusautomatik) så biltillverkaren har gjort så att dom stängs av när bilen är parkerad (dom antar att den är parkerad när parkeringsbromsen ligger i) :)

Du har ingen ljussensor i din bil vad jag vet.

Lamporna ska tändas även dagtid om du kör med DRL eftersom det heter Daytime Running Lights =) Ljussensorn (på de bilar som har det) ändrar om från DRL till halvljusautomatik (dvs. starkare ljus i lamporna än DRL) när det blir mörkt utomhus eftersom DRL-lamporna inte ger någon vidare bra sikt i mörkret.

Dina lampor (DRL) fungerar bara när tändningen är i ON, parkeringsbromsen är OFF och du har reglaget inställt på DRL.

För att få riktigt halvljus så måste du manuellt ändra till det via reglaget när det blir mörkt ute.